Вітаю Вас, Гість

5:30 PM
Майбутнє нової в'язниці в Литві

За період незалежності Литва не побудувала жодної нової в'язниці. Водночас багато урядів обіцяли збудувати в'язницю, але обіцянка так і не була виконана. На умови утримання у в'язницях скаржаться не лише ув’язнені, проте й в’язничний персонал. В’язничні офіцери також зазначають, що існуюча інфраструктура не забезпечує встановлених законом потреб засуджених, тому засуджені зганяють своє невдоволення на співробітниках, застосовуючи проти них емоційне та фізичне насильство.

Однак наразі Міністерство юстиції Литви поставило під сумнів, чи потрібно цій країні зараз будувати нову в'язницю, навіть з огляду на те, що будівництво в'язниці вже розпочалося.

Однак Міністерство юстиції Литви сумнівається, чи потрібна Литві нова сучасна в'язниця, зважаючи на поточну геополітичну ситуацію і необхідність збільшення витрат на оборону.

Таким чином, майбутнє нової в'язниці в Литві залишається неясним. Було виграно кілька справ проти трьох підрядників, які оскаржували визначення переможця проекту будівництва Шяуляйської в'язниці. Підрядники все ще можуть оскаржити судові рішення. Наразі процедура державних закупівель для будівництва Шяуляйської в'язниці призупинена і очікує на набуття чинності судових рішень.

Литовська в’язнична служба заявляє, що рішення міністра про припинення проекту є політичним рішенням. В’язнична служба є виконавцем цих рішень. Якщо рішення про припинення державних закупівель буде делеговано, в’язнична служба, не маючи вибору, виконає його з усіма наслідками законних очікувань, що випливають з цього, заявила у своєму коментарі Литовська в’язнична служба.

Разом з тим, Литовська в’язнична служба нагадала, що Литва неодноразово піддавалася критиці з боку міжнародних інституцій за інфраструктуру в'язниць в країні та умови утримання в них ув'язнених. За даними в’язничної служби, Литва досі виплачує компенсації засудженим, які відбувають покарання у Шяуляйській в'язниці, побудованій у 1911 році.

«Стратегія розвитку пенітенціарної системи приділяє велику увагу поліпшенню інфраструктури, оскільки Комітет Ради Європи проти катувань надає Литві суворі рекомендації, вказуючи на те, що в’язнична інфраструктура Литви є формою рабства».

У лютому 2024 року Комітет Ради Європи з питань запобігання катуванням висловив занепокоєння насильством між ув'язненими, яке спостерігається у в'язницях країни. У звіті комітету наголошується на недоліках у фіксації та розслідуванні випадків насильства між ув'язненими, а також на багатогранних причинах такого насильства: вживання нелегальних наркотиків, неформальна ієрархія ув'язнених, а також абсолютно неадекватна присутність в’язничного персоналу в житлових приміщеннях.

Source and photo www.lrt.lt

Report to the Lithuanian Government on the visit to Lithuania carried out by the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) from 12 to 22 February 2024

9. Висновки візиту 2024 року свідчать про те, що литовська влада зробила низку кроків для вирішення вищезазначених проблем. Однак ситуація, що спостерігалася у чотирьох відвіданих в'язницях, свідчить про те, що лише за допомогою правових та організаційних змін можна досягти лише часткового прогресу. Очевидно, що для остаточного і повного вирішення цих проблем необхідно залучити значні фінансові ресурси. Для досягнення справжньої реформи литовської пенітенціарної системи необхідні набагато більші ресурси для прискорення реконструкції в'язниць з приміщень гуртожиткового типу на приміщення камерного типу і, що найважливіше, для значного збільшення чисельності персоналу. Значно більша присутність персоналу в місцях позбавлення волі необхідна для значного зниження рівня насильства між ув'язненими і запобігання контрабанді, торгівлі та споживанню нелегальних наркотиків у в'язницях. Литовська влада повинна продемонструвати конкретні і постійні зусилля для вирішення цих складних питань, якщо вона хоче переконати Комітет не вдаватися до публічної заяви за процедурою, передбаченою пунктом 2 статті 10 Конвенції про заснування ЄКЗК.

16. У лютому 2022 року директор Департаменту виконання покарань затвердив Стратегічні напрямки діяльності Департаменту виконання покарань на 2022-2030 роки. У преамбулі документа визнається, що з 2000 року (коли управління пенітенціарною системою було передано від Міністерства внутрішніх справ до Міністерства юстиції) урядом Литви було прийнято кілька стратегічних документів, спрямованих на модернізацію пенітенціарної системи.

У Керівних принципах перераховано низку цілей, затверджених цими стратегічними документами, які, на жаль, не були досягнуті. До них відносяться повна реконструкція в'язниці в Правенішкесі, в'язниці в Алітусі і головного корпусу Каунаської в'язниці, закриття в'язниці в Маріямполе, відкриття в'язниць в Клайпеді (до 800 місць), під Вільнюсом (до 1620 місць), в Шяуляї (до 1180 місць), в Паневежисі (до 400 місць), а також відкриття нового Навчального центру.

ЄКЗК хотів би підкреслити, що він має серйозні побоювання щодо будівництва дуже великих в’язничних комплексів, які в минулому довели свою складність в управлінні та нездатність надавати цільові послуги, необхідні різним групам населення, що перебувають у них. Проектування різних компонентів комплексу та структури управління буде мати вирішальне значення для уникнення можливих негативних наслідків для щоденних контактів між ув'язненими та персоналом, можливостей для забезпечення цілеспрямованого режиму та контактів ув'язнених із зовнішнім світом.

17. Під час візиту 2024 року делегацію ЄКЗК поінформували, що з 2020 року 661 місце було переобладнано з гуртожитків у камери, а до кінця 2027 року ще 1041 місце буде переобладнано таким же чином. Крім того, у 2024 році очікується підписання договору про державно-приватне партнерство щодо будівництва нової Шяуляйської в'язниці, яка замінить існуючу, а сама в'язниця має бути побудована до 2027 року.

18.  ЄКЗК неодноразово висловлював свою думку про те, що ризик залякування і насильства є вищим у великих в’язничних гуртожитках і що такі умови розміщення можуть сприяти розвитку в’язничної субкультури і сприяти підтримці і згуртованості кримінальних організацій. Крім того, крім того, що таке розміщення надзвичайно ускладнює, якщо не унеможливлює, належний контроль з боку персоналу, воно також неминуче призводить до відсутності приватного життя ув'язнених в їхньому повсякденному житті. ЄКЗК вкотре закликає литовську владу вжити всіх можливих заходів для значного прискорення процесу модернізації в’язничної інфраструктури і, особливо, її переведення на розміщення в приміщеннях камерного типу.

 

 

Переглядів: 518 | Додав: Dmytro | Теги: Ягунов Дмитро, Дмитро Ягунов, Yagunov Dmytro, Dmytro Yagunov, Ягунов Дмитро Вікторович, Дмитро Вікторович Ягунов
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]