Вітаю Вас, Гість

12:41 PM
Публічна заява ЄКЗК щодо Азербайджану. CPT/Inf (2024)

Ця публічна заява зроблена відповідно до пункту 2 статті 10 Європейської конвенції про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню. Страсбург, 3 липня 2024 року

Публічна заява щодо Азербайджану, ухвалена на 114-му пленарному засіданні (липень 2024 року) Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню відповідно до пункту 2 статті 10 Конвенції про заснування Комітету.

ВСТУП

1. Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (ЄКЗК) є позасудовим превентивним механізмом, завданням якого є вивчення, шляхом відвідування місць позбавлення волі, поводження з особами, які утримуються в таких місцях, з метою посилення, у разі необхідності, захисту цих осіб від катувань та нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання. При цьому Конвенція зобов'язує ЄКЗК і компетентні національні органи співпрацювати один з одним.

2. З 2002 року ЄКЗК здійснив 13 візитів до Азербайджану. На сьогоднішній день опубліковані звіти та відповіді щодо 11 з цих візитів. Влада Азербайджану не надала дозволу на публікацію останніх звітів за результатами візитів, здійснених у 2020 та 2022 роках.

3. Вже понад 20 років ЄКЗК постійно висловлює свою глибоку стурбованість низкою питань, пов'язаних з поводженням з особами, які перебувають під вартою в правоохоронних органах, зокрема, в органах Міністерства внутрішніх справ.

У своїх доповідях Комітет неодноразово звертав увагу влади Азербайджану на те, що принцип співробітництва між державами-учасницями та ЄКЗК, викладений у статті 3 Конвенції про заснування Комітету, вимагає вжиття рішучих заходів для поліпшення ситуації у світлі рекомендацій ЄКЗК.

На жаль, під час останніх візитів Комітету до Азербайджану у 2020 та 2022 роках делегації ЄКЗК стали свідками триваючої відсутності таких дій, а його давні ключові рекомендації залишаються невиконаними або виконаними лише частково.

СПІВПРАЦЯ ДО ЦЬОГО ЧАСУ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ПОСИЛЕННЯ ДІАЛОГУ

4. У своєму останньому звіті щодо Азербайджану, який стосується спеціального візиту, здійсненого в грудні 2022 року, ЄКЗК із задоволенням відзначив низку значних покращень у двох відвіданих ним в'язничних установах порівняно з ситуацією, яку він виявив під час візиту 2020 року. Це наочно демонструє, що азербайджанська влада може досягти значного прогресу, якщо вона щиро налаштована на поліпшення поводження з особами, позбавленими волі.

На противагу цьому, практично жодна з ключових давніх рекомендацій Комітету щодо поводження з особами, які утримуються в установах, підпорядкованих МВС, не була виконана. Фактично, у звіті за результатами спеціального візиту 2022 року ЄКЗК заявив, що він "надзвичайно стурбований фактичною відсутністю прогресу щодо виконання його давніх рекомендацій стосовно широко розповсюдженого застосування фізичного жорстокого поводження (в тому числі, в окремих випадках, катувань) поліцією в Азербайджані". Ці висновки свідчать про те, що з часу візиту 2020 року, коли у звіті було описано майже ідентичний стан справ, не відбулося жодних покращень.

5. Такий прикрий стан справ змусив ЄКЗК прийняти рішення про відкриття процедури, передбаченої пунктом 2 статті 10 Конвенції 3, під час 111-го пленарного засідання Комітету, яке відбулося з 3 по 7 липня 2023 року. Лист, що інформує владу Азербайджану про це рішення, було надіслано 4 серпня 2023 року.

6. Для ЄКЗК відкриття процедури за пунктом 2 статті 10 передбачає більш інтенсивний діалог з відповідними органами влади для вирішення питань, що викликають занепокоєння, у тому числі шляхом проведення переговорів на високому рівні з вищими посадовими особами держави та цільових спеціальних візитів. Відповідно, ЄКЗК поінформував владу Азербайджану, що очікує від неї переконливої демонстрації рішучості виконати давні рекомендації Комітету та вжити заходів для припинення жорстокого поводження з боку співробітників органів правопорядку щодо затриманих осіб.

7. ЄКЗК також запропонував провести переговори на високому рівні між делегацією ЄКЗК на чолі з Головою Комітету та відповідними високопоставленими членами уряду Азербайджану для обговорення виконання рекомендацій Комітету щодо поводження з особами, які перебувають під вартою в поліції.

Азербайджанська влада відповіла позитивно, і переговори були заплановані в Баку на 30 і 31 січня 2024 року. Однак 26 січня 2024 року, через два дні після рішення Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) не ратифікувати повноваження азербайджанської делегації в ПАРЄ, влада повідомила ЄКЗК, що переговори на високому рівні були скасовані без пояснення причин.

8. Вищезгадане рішення ПАРЄ жодним чином не може розглядатися як таке, що змінює зобов'язання Азербайджану, відповідно до Конвенції, що регулює діяльність ЄКЗК, співпрацювати з Комітетом. Так само воно не впливає на обов'язок Комітету співпрацювати з азербайджанською владою.

Комітет продовжував докладати зусиль для налагодження конструктивного діалогу з азербайджанською владою. Листом від 29 квітня 2024 року Президент ЄКЗК офіційно запропонував перенести переговори на високому рівні з владою Азербайджану на 11 червня 2024 року в Баку. У своєму листі Президент заявив, що Комітет на своєму 114-му пленарному засіданні, яке відбудеться з 1 по 5 липня 2024 року, обговорить подальші дії щодо поточної процедури за пунктом 2 статті 10 стосовно Азербайджану. Він повторив, що "надзвичайно важливо, щоб азербайджанській владі була надана можливість надати ЄКЗК оновлену інформацію та оприлюднити свої погляди щодо виконання рекомендацій ЄКЗК у контексті діалогу між владою та ЄКЗК, що триває. Крім того, результати переговорів на високому рівні повинні дозволити ЄКЗК прийняти обґрунтоване та об'єктивне рішення щодо подальших дій відповідно до вищезгаданої процедури, передбаченої пунктом 2 статті 10".

На жаль, азербайджанська влада не надала жодної відповіді на цей лист.

ВІДМОВА ВІД СПІВПРАЦІ

9. Враховуючи відсутність будь-якої реакції з боку азербайджанської влади, Комітет вирішив здійснити спеціальний візит до Азербайджану, зосередивши увагу на поводженні з особами, які перебувають під вартою в поліції. 4 червня 2024 року Голова Комітету письмово повідомив азербайджанську владу про намір ЄКЗК здійснити візит до Азербайджану 11 і 12 червня 2024 року і звернувся до влади з проханням підготувати необхідні повноваження, щоб дозволити делегації Комітету відвідати місця позбавлення волі.

Офіційної відповіді на цей лист ЄКЗК так і не отримав. Натомість, 7 червня 2024 року азербайджанська влада повідомила Комітет за посередництва Постійного представника Азербайджану при Раді Європи, що вона не готова до будь-якої співпраці з делегацією ЄКЗК ані з точки зору доступу до місць позбавлення волі, ані з точки зору можливості проведення конфіденційних інтерв'ю із затриманими особами. Крім того, не було надано жодних зустрічей з міністрами або вищими посадовими особами.

Азербайджанська влада не надала жодних обґрунтувань для відмови від співпраці з Комітетом. Не було наведено жодної підстави для затримки візиту ЄКЗК, як це передбачено пунктом 1 статті 9 Конвенції. Це є безпрецедентним кричущим порушенням Конвенції, зокрема її статей 2, 3 та 8.

10. На 114-му пленарному засіданні Комітету, яке відбулося з 1 по 5 липня 2024 року, Комітет обговорив такий стан справ і вирішив зробити публічну заяву відповідно до пункту 2 статті 10 Конвенції.

11. З огляду на серйозність порушених питань, жорстоке поводження і навіть катування затриманих осіб з боку співробітників правоохоронних органів, Комітет також вирішив опублікувати звіт про спеціальний візит до Азербайджану в 2022 році в якості додатку до цієї публічної заяви.

Відверта відмова азербайджанської влади співпрацювати з Комітетом через відсутність відповідей на листи його Голови є фундаментальним і безпрецедентним порушенням Конвенції.

ПРОДОВЖЕННЯ КАТУВАНЬ ТА ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ З БОКУ ПРАЦІВНИКІВ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ

12. Комітет вважає, що він надав азербайджанській владі всі можливості для вирішення серйозних питань по суті, що стосуються катувань і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження і покарання з боку співробітників правоохоронних органів Азербайджану, підпорядкованих МВС.

13. Такий стан справ не є новим явищем в Азербайджані. ЄКЗК провів переговори на високому рівні з азербайджанською владою в Баку в лютому 2017 року та повторно в червні 2018 року з метою вирішення проблеми жорстокого поводження з боку азербайджанських правоохоронців. Після цього, 18 липня 2018 року, коли Азербайджан дав дозвіл на публікацію шести звітів за результатами візитів, ЄКЗК заявив, що катування та інші форми жорстокого поводження з боку поліції та інших правоохоронних органів, корупція в усій правоохоронній системі та безкарність залишаються системними та ендемічними. Доповіді містили детальні рекомендації, спрямовані на вирішення цих проблем і викорінення катувань. Під час наступних візитів було відзначено незначний прогрес, якщо такий взагалі був.

14. Катування є огидним явищем, і всі держави-члени Ради Європи зобов'язані викорінити їх застосування державними посадовими особами, а там, де вони мають місце, притягнути винних до відповідальності. ЄКЗК діє як превентивний орган, що виявляє недоліки у поводженні з особами, позбавленими волі, з боку державних органів. Він вимагає від держав-учасниць діяти відповідно до його рекомендацій і вести конструктивний діалог з Комітетом.

Відмовляючись вживати заходів для припинення катувань та інших форм фізичного жорстокого поводження з боку співробітників правоохоронних органів, азербайджанська влада посилає сигнал про те, що жорстоке поводження, в тому числі катування, є толерантним. Це абсолютно неприйнятно для держави-члена Ради Європи, яка керується принципом верховенства права і зобов'язується захищати права людини.

ШЛЯХ ВПЕРЕД

15. Незважаючи на надзвичайно серйозне порушення обов'язку співпрацювати, викладеного у статті 3 Конвенції, Комітет зберігає надію на те, що азербайджанська влада буде готова відновити конструктивний діалог. Пріоритетом має стати виконання давніх рекомендацій ЄКЗК щодо поводження з особами, які перебувають під вартою в правоохоронних органах Азербайджану. Прогрес, який спостерігався під час спеціального візиту 2022 року у виконанні рекомендацій Комітету щодо в'язниць, свідчить про те, що це можливо за наявності політичної волі.

16. У рамках виконання свого мандату ЄКЗК повністю відданий продовженню діалогу з азербайджанською владою. Роблячи цю публічну заяву, яку Комітет вважає за необхідне оприлюднити за даних обставин, ЄКЗК сподівається мотивувати азербайджанську владу, і зокрема Міністерство внутрішніх справ, до рішучих кроків відповідно до фундаментальних цінностей, які Азербайджан, як держава-член Ради Європи, зобов'язався сповідувати і підтримувати. У цьому контексті давні рекомендації Комітету слід розглядати як дорожню карту, яка допомагає азербайджанській владі виявити недоліки і здійснити необхідні зміни.


Public statement Concerning Azerbaijan. CPT/Inf (2024)


This public statement is made under Article 10, paragraph 2, of the European Convention for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment. Strasbourg, 3 July 2024


Information form the official web-site of the Committee

Переглядів: 2396 | Додав: Dmytro
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]