Вітаю Вас, Гість

4:08 PM
Засідання колегії Державного департаменту України з питань виконання покарань

21 серпня 2008 року відбулося засідання колегії  Державного департаменту України з питань виконання покарань за участю начальників обласних управлінь Департаменту, представників органів державної влади, громадських організацій та ЗМІ.

Засідання колегії відкрив Голова Департаменту Василь Кощинець. На порядок денний винесено два питання: “Про заходи щодо запобігання самогубствам в установах кримінально-виконавчої служби, причини зростання смертності серед осіб, позбавлених волі, та шляхи усунення умов, що призводять до вчинення засудженими і ув’язненими групових членоушкоджень” і “Про стан організації харчування та комунально-побутового забезпечення осіб, позбавлених волі, в установах Державної кримінально-виконавчої служби України”.

Представник Секретаріату Кабінету Міністрів України Тетяна Вікторова, виступаючи на колегії, відзначила позитивні зміни в діяльності кримінально-виконавчої служби, зокрема, стосовно гуманізації системи, поліпшення умов утримання засуджених. Вона наголосила, що Кабінет Міністрів, зокрема, перший віце-прем’єр Олександр Турчинов, багато уваги приділяють КВС, знають її проблеми і недоліки. Так, зазначила пані Вікторова, Кабмін непокоїть все ще висока смертність, а також випадки суїцидів в установах виконання покарань, акції масової непокори тощо. Бажає кращого і рівень організації харчування, медичного обслуговування, побутових умов, на що Кабмін звертає особливо пильну увагу.

З доповіддю з першого питання виступила заступник Голови Департаменту Наталія Калашник. Ряд промовців виклали основні складові проблеми.

За сім місяців 2008 року показник смертності в установах виконання покарань збільшився на 33 відсотки у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (з 0,9 випадків на 1 тисячу засуджених за 7 місяців 2007 року до 1,2 випадки на 1 тисячу за аналогічний період 2008 року) в слідчих ізоляторах на 47 відсотків (з 1,9 випадків на 1 тисячу осіб за 7 місяців 2007 року до 2,8 випадків на 1 тисячу за аналогічний період 2008 року).

Зменшення негативного впливу позбавлення волі на осіб, які утримуються в установах кримінально-виконавчої служби, забезпечується, у першу чергу, психологами установ виконання покарань. Наразі у виправних колоніях навантаження на одного психолога складає 600 осіб.

Внаслідок вжитих заходів у першому півріччі 2008 року персоналом установ попереджено 63 суїцидальних наміри (за 2007 рік — 100). На сьогодні на профілактичних обліках психологів перебуває 938 осіб, з яких 486 мають виражені ознаки схильності до суїцидальних вчинків.

З розрахунку на 1 тисячу утримуваних в установах Державної кримінально-виконавчої служби показник самогубств складає 0,15 випадка, у той час, як серед населення України цей показник складає 0,21 випадок.

Не зважаючи на вжиті заходи, станом на 1 серпня цього року в установах Державної кримінально-виконавчої служби України зареєстровано 23 випадки самогубств (проти 30 — за аналогічний період минулого року), з яких 17 випадків — у виправних колоніях, 4 — у слідчих ізоляторах, по 1 — у виправному центрі та лікувальному профілакторії.

Аналіз матеріалів розслідувань за фактами самогубства свідчить, що найбільш поширеними мотивами, що впливають на прийняття особою рішення про самогубство були труднощі адаптації до умов позбавлення волі та наявність стійких психічних розладів.

Разом з тим, учиненню засудженими та ув’язненими самогубств також сприяють недоліки в організації взаємодії відповідних служб установ виконання покарань та слідчих ізоляторів. Перевірки свідчать, що керівництвом окремих територіальних органів управління Департаменту не здійснюється належний контроль за виконанням персоналу установ рекомендацій щодо організації з профілактики самогубств. Заходи реагування не рідко вживаються лише за фактом надзвичайної події.

Відсутність чіткої налагодженої взаємодії відповідних служб установ, а відтак — відсутність єдиної стратегії з попередження та профілактики негативних проявів у середовищі засуджених є однією з причин допущення групових членоушкоджень. Як це сталося у Микитинській №87 та Бердянській №77 виправних колоніях Донецької та Запорізької областей, де засуджені демонстративно порізали передпліччя рук. Подібне сталося і у Свердловській виправній колонії № 38 Луганської області.

Разом з тим, як позитивний приклад співпраці служб установи варто відзначити попередження групового членоушкодження у Стрижавській виправній колонії № 81 Вінницької області. На 17 серпня цього року однією з правозахисних організацій Вінниччини було сплановано таку акцію через засуджених негативної спрямованості (15 осіб), а також організацію біля установи акції протесту за участю засобів масової інформації, родичів засуджених та колишніх в’язнів.

В обговоренні питання взяли участь начальники управління Департаменту — в Донецькій області Олександр Чепак , в Луганській області — Сергій Горенко, представник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Микола Корчак, асистент кафедри психіатрії інституту післядипломної освіти Станіслав Костюченко.

Чимало конкретних запитань і побажань висловили представник Генпрокуратури Валентин Неділько, начальник управління Мін’юсту Петро Кочерган, перший заступник начальника головного слідчого управління МВС Василь Топчій, начальник відділу МОЗ Ольга Коллякова, головний спеціаліст Секретаріату Кабінету Міністрів України Олександр Мусієнко та інші гості.

З першого питання колегія ухвалила конкретні рішення, спрямовані на зменшення смертності та запобігання самогубствам в установах виконання покрань.

Про організацію харчування та комунально-побутове забезпечення засуджених колегії доповідав начальник управління ресурсного, побутового та комунально-експлуатаційного забезпечення Департаменту Олег Шепель.

Детальний аналіз та об’єктивна оцінка становища із забезпеченням продовольства, побутовими умовами, які значно поліпшилися в порівнянні з минулими роками, дають можливість намітити конкретні шляхи для усунення “вузьких” місць і розв’язання проблем побутового характеру. Цьому сприятимуть і ухвалені колегією рішення.

Ольга ДМИТРЕНКО,
Фото Людмили ТОМІНОЇ
Джерело

На фото: під час колегії

 
 

Переглядів: 1804 | Додав: dmytro-yagunov
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]