Вітаю Вас, Гість

12:43 PM
Четверте засідання Консультативної ради з питань ювенальної юстиції
27.03.2008 року на четвертому засіданні Консультативної ради з питань ювенальної юстиції був представлений Новий проект ЮНІСЕФ щодо аналізу відповідності міжнародним нормам та стандартам законодавства України у сфері правопорушень, вчинених неповнолітніми. 
  

Захід організовано Інститутом законодавства Верховної Ради України спільно з Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

У ньому взяли участь представники Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, Верховного Суду України, Генеральної прокуратури, громадських та міжнародних організацій.

Презентуючи проект, науковий співробітник Інституту соціології НАН України, керівник проекту від Центру соціальних експертиз Лідія Амджадін зазначила, що його метою є проведення комплексної експертної оцінки й аналізу існуючих в Україні практик. А також передбачається порівняти, як вони співвідносяться з міжнародними нормами і стандартами, пов´язаними із захистом прав дитини в ювенальній юстиції. Крім того, підкреслила вона, необхідно розробити пропозиції щодо удосконалення відповідних практик і нормативно-правових актів. Для цього, на її думку, потрібно залучити інституції центрального, обласного й місцевого рівня та неурядові організації. Зокрема, Міністерство освіти України, Міністерство у справах сім´ї, молоді та спорту, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство охорони здоров´я, Верховний Суд України, Державний департамент з питань виконання покарань, Академію суддів України, а також Київську міську колегію адвокатів, Всеукраїнську Фундацію "Захист прав дітей" тощо.

Наголошувалося також, що відповідно до проекту дослідження проводитимуться у Київській, Львівській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Одеській, Запорізькій, Донецькій, Херсонській областях.

Методологія дослідження, підкреслила Лідія Амджадін базуватиметься, зокрема, на чинних нормах кримінального, кримінально-процесуального, судоустрійного, адміністративного законодавства України про неповнолітніх. А також на міжнародних стандартах додержання прав та свободи молоді, сформульованих у міжнародних нормативно-правових актах; аналізі ситуації з точки зору батьків (опікунів) неповнолітніх правопорушників та самих дітей, які мають проблеми з законом.

Доцент кримінології та кримінально-виконавчого права Одеської національної юридичної академії Дмитро Ягунов представив проект "Розробка нормативної бази для створення служби пробації як елемента превентивно-орієнтованої системи ювенальної юстиції".

Він наголосив, що концепція створення та розвитку системи пробації в Україні розроблена з урахуванням сучасного стану кримінального судочинства, практики виконання кримінальних покарань, зарубіжного досвіду, потреб гуманізації каральної політики держави та негативних соціальних наслідків тощо. У ній вперше визначається поняття "пробація" як комплекс наглядових, соціальних, виховних та профілактичних заходів, які застосовуються за рішенням суду до осіб, винних у вчиненні злочинів невеликої та середньої тяжкості.

На думку представників спілки адвокатів України, таке визначення терміну "пробація" суперечить верховенству права відповідно до світових та європейських стандартів.

Зверталася увагу й на те, що елементи пробації необхідно призначати також особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням; засудженим до громадських чи виправних робіт; звільненим умовно-достроково від відбування кримінального покарання.

На думку учасників заходу, впровадження такої системи сприятиме безпеці суспільства та захисту інтересів людини і держави шляхом здійснення результативного й ефективного нагляду та проведення соціальної роботи з особами, які вперше притягуються до кримінальної відповідальності. А також відносно засуджених до покарань без позбавлення волі, звільнених від кримінальної відповідальності чи відбування кримінального покарання.

Голова Всеукраїнської фундації "Захист прав дітей" Євгенія Павлова підкреслила, що мета ювенальної пробації (для дітей та неповнолітніх) полягає у вивченні особистості дитини-правопорушника для надання подальших рекомендацій суду щодо зміни покарання пробацією або винесення рішення про застосування до дитини альтернативного позбавлення волі покарання; здійснення дієвого нагляду, поєднаного з одночасним проведенням соціальної роботи.

Відповідно до положень законопроекту заходи з реалізації цієї концепції здійснюватимуться в два етапи: перший - 2008-2010 роки, другий -2011-2018 роки.

У період її реалізації, зокрема, передбачається внести відповідні зміни і доповнення до Кримінального, Кримінально-процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів України щодо запровадження інституту пробації, порядку її призначення та виконання, прав і обов´язків, відповідальності засуджених, посадових осіб служби пробації. А також пропонується переглянути та внести відповідні зміни до законів "Про державну кримінально-виконавчу службу України", "Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх", "Про міліцію" та інших законодавчих і відомчих нормативно-правових актів.

 

Джерело доступу:
http://portal.rada.gov.ua/rada/control/uk/publish/article/news_left?art_id=114750&cat_id=37486

Переглядів: 1622 | Додав: dmytro-yagunov
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]